Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 30 - Email: info@dugunfotografciligiegitimi.com

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞININ
GELECEĞİ – MESLEĞİN SORUNLARI

düğün fotoğrafçılığının geleceği

Düğün Fotoğrafçılığının Geleceği – Mesleğin Sorunları

Yıllarını düğün fotoğrafçılığına vermiş profesyonellerin en çok şikayet ettiği konulardan biri; her dijital fotoğraf makinesi olanın kendini düğün fotoğrafçısı olarak görmesidir. Yıllar önce çok sanatsal ve havalı bir meslek olan fotoğrafçılık giderek değerini kaybeden bir meslek olmaya başlamıştır. Düğün fotoğrafçısı sayısı arttıkça da bu durum daha vahim bir hal almaktadır.

Ancak düğün fotoğrafçılığına gerçekten hevesli ve yetenekli kişiler bu genellemenin dışında yer almaktadır. Sürekli kendini geliştiren fotoğrafçılar zaten sektörün başarılı isimleri arasında yer alırlar, düğün fotoğrafçılığı için emek harcarlar.

PROGRAM EĞİTİM TAKVİMİ EĞİTMENLER

Düğün Fotoğrafçılığından Para Kazanılır Mı?

Düğün fotoğrafçısı sayısının her geçen gün arttığını düşünürsek sektördeki rekabetin de kızıştığını söyleyebiliriz. Bir makine ile düğün fotoğrafçısı olmaya yeltenenler önce kendi arkadaşları evlenirken fotoğrafçılığa soyunuyor ve amatörlüklerini bu kişiler üzerinde deneme yanılma yoluyla atmaya çalışıyorlar. Ancak elde edilen sonuçlar her iki taraf için de tatmin edici olmuyor.

Sonrasında ise açılan Facebook sayfaları üzerinden müşteri kazanılmaya çalışılıyor. Photography soyadlı kişiler çoğalırken tümünün genel adı düğün fotoğrafçısı, düğün hikayesi sanatçısı, wedding story art director oluyor. Aynı zamanda düzenli mesleği olup da hobi olarak düğün fotoğrafçılığı yapıyorlar.

Düğün fotoğrafçılığı bu açıdan bakıldığında para kazanılması zor bir meslek gibi duruyor. Ancak yıllarını bu mesleğe vermiş olan ve Türkiye genelinde isimleri bilinen düğün fotoğrafçıları amatörlere göre yüksek meblağlarda çalışıyorlar. Dolayısıyla buradan düğün fotoğrafçılığından para kazanmanın yolunun profesyonellikten geçtiği söylenebiliyor.

Birikim, sanatçı bakış açısı, yatırımları, tasarımcı ve iletişimci kimlikleri, görsel düzenleme bilgileri ile kendilerini geliştirmiş olanlar düğün fotoğrafçılığından ciddi paralar alıyorlar.

düğün fotoğrafçılığının zorlukları

Düğün Fotoğrafçılığının Sorunları

Aslında yukarıda mesleğin sorunlarından az çok bahsetmiştik. Her makinesi olanın kendini fotoğrafçı ilan etmesi ve mesleğe yapılan saygısızlık düğün fotoğrafçılığının başlıca sorunları arasında yer alıyor.

Bunun dışında mesleğe fiyat odaklı bakanlar, yaptıkları çalışmayı hafta sonu birkaç çiftin fotoğrafını çekmek olarak görenler de mesleğin sorunları arasında. Bu tip kişiler yüzünden düğün fotoğrafçılığı basit bir meslek olarak görülüyor.

Bunun dışında:

  • Mesleğin sorunları arasında kaprisli çiftler de önemli bir yerde duruyor. İletişim gücü zayıf, sinirli ve anlayışsız insanlarla yapılan fotoğraf çekimleri düğün fotoğrafçısı için adeta eziyet oluyor.
  • Düğün fotoğrafçılığında kişinin hafta sonu neredeyse hiç boş olmuyor. Yani fotoğrafçı dinlenecek vakti bulamıyor.
  • Düğün fotoğrafçılığının zorlukları arasında hava koşulları da yer alıyor. Özellikle yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklarda fotoğraf çekmek zor oluyor.
  • Bunun yanında fotoğraf ekipmanlarının taşınması da eziyet olabiliyor. Makineler, lensler fotoğrafçıyı yoruyor.
  • Albüm çalışmaları sırasında ise çiftler daha önce beğendikleri fotoğrafları beğenmeme gibi bir tutuma girebiliyorlar. Albümü kabul ettirmek de bu aşamada sıkıntı yaratıyor. Hatta beğenip alınan albümler daha sonra iade edilmek isteniyor.
  • Dış mekan çekimlerinde kalabalık ve trafik ya da çeşitli müdahalelerle çekimlerin engellenmesi de söz konusu oluyor. Burada fotoğrafçının sakinliğini koruması gerekiyor.
  • Ofisi olan düğün fotoğrafçıları da bu işin vergisiyle, ekipmanıyla, kirasıyla uğraşıyorlar. Dolayısıyla alınan ücretlerin değeri çok olmuyor. Düğün fotoğrafçılığının sorunları arasında belki de en önemlisi bu sayılıyor.
  • Düğün fotoğrafçısının rakipleri ile mücadele edebilmesi için tanıtımını yapması gerekiyor. Bu da Facebook, Google gibi reklam kanallarına para yatırmak anlamı taşıyor. Aynı zamanlarda sosyal medya paylaşımlarını güncel tutarak her zaman göz önünde olması gerekiyor.
  • Yeni çıkan ışıklar, lensler ve fotoğraf ekipmanları da ihtiyaç halinde düğün fotoğrafçısının bütçesini zorluyor.
  • Ayrıca gelin damat dışında çiftlerin aileleri, arkadaşları da çekimlere dahil ediliyor. Herkes fotoğrafçıya müdahale ediyor ve işini yapmasını zorlaştırıyor.

Bu zorluklara kuaförde, düğün mekanında ve yolda çıkabilecek aksaklıkları da eklersek düğün fotoğrafçısının işinin ne kadar zor olduğu görülüyor. Ancak mesleğe gönül verenler fotoğrafçılığa devam ediyor.

düğün fotoğrafçılığının sorunları

Düğün Fotoğrafçılığının Bir Geleceği Yok Mu?

Elbette var. Düğün fotoğrafçısı olmak isteyenler öncelikler herkesin bir makineyle fotoğrafçı olmayacağını anlamalılar. Ardından gerçekten yeteneğin ve eğitimin önemli olduğunu bilmeliler. Bu işin emek isteyen bir süreç olduğunu öngörmeliler.

Ardından düğün fotoğrafçılığı eğitimi alarak işe başlamalılar. Bunun öncesinde elbette temel fotoğrafçılık bilgilerine sahip olmalılar. Eğitim ve deneyim ile düğün fotoğrafçılığı kazanç getiren bir meslek olarak yapılabilir.

Çok sayıda düğün fotoğrafçısının olması avantaja çevrilerek rakiplerin arasından iyi bir kimlikle sıyrılmak mümkün olabilir. Fotoğrafçının reklamını iyi yapması, iyi çalışmalara imza atması, başarılı olması gerekmektedir. Düğün fotoğrafçılığının avantajları mesleğinizi severek yaptığınızda daha çok karşınıza çıkacaktır…

BİLET AL TAMAMLANAN EĞİTİMLER BİZE ULAŞIN