Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 30 - Email: info@dugunfotografciligiegitimi.com

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞINA YENİ
BAŞLAYANLARIN DÜŞTÜĞÜ
10 HATA

düğün fotoğrafçılarının hataları

Düğün Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanların Düştüğü 10 Hata

Düğün fotoğrafçılığı son yılların gözde mesleklerinden biri haline geldi. Günümüzde evlenecek çiftler arasında yaygınlaşan fotoğraf çektirme trendi nedeniyle, fotoğrafçılığa merak salanlar kendilerini düğün fotoğrafçısı olarak adlandırmaya başladılar. Ancak başarılı ve tercih edilen bir düğün fotoğrafçısı olmak için eğitim almanın gerekliliğini unuttular.

Eğitim alan ve mesleğe yeni başlayan fotoğrafçılar ise her meslekte olduğu gibi düğün fotoğrafçılığında da hatalar yapıyorlar. Ancak bu hatalar zamanla giderilebiliyor. Mesleğe yeni başlayacak olanların yapması muhtemel hatalar:

  1. Amatörlük

Düğün fotoğrafçılarının hataları genellikle amatörlükten kaynaklanıyor. Mesleğe yeni başlayan fotoğrafçılar deneyimsiz oldukları için fotoğraflarda da bu deneyimsizlik görülüyor. Dolayısıyla kişinin öncelikli olarak kendini ve sanatını geliştirmesi gerekiyor. Bu nedenle fotoğraf ajanslarında ya da stüdyolarında çalışması gerekiyor. Tecrübe kazanılmadan düğün fotoğrafçılığı başarıyla yapılamıyor.

PROGRAM EĞİTİM TAKVİMİ EĞİTMENLER

  1. Işık Kullanımı

Düğün fotoğrafçısı hataları başında ışık kullanımı da yer alıyor. Aslında ışık kullanımında düşülen hatalar tüm fotoğrafçıların başına gelebiliyor. Dış mekan çekimlerinde ışık seçerken düşülen hatalar sonucunda fotoğraflarda ışıklar patlayabiliyor, gelin ve damat aşırı ışığa maruz kalabiliyorlar. Bu nedenle hangi mekanda nasıl ışık kullanılacağının bilinmesi gerekiyor.

  1. Az Pozlama

Az pozlama durumu da düğün fotoğrafçısı hataları arasında yer alıyor. Az pozlama gelinliği gri ve fotoğraftaki gölgeleri noktalı şekilde gösterdiği için en büyük yanlışlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu sorunun önüne geçmek için dijital fotoğraf makineleri ile istediğiniz pozlama ayarını yapabilirsiniz. Otomatik pozlama sayesinde hatasız pozlar çekebilirsiniz.

düğün fotoğrafçısı hataları

  1. Karmaşık Arka Plan

Düğün fotoğrafçılarının hataları mesleğe yeni başlayanlar için arka plan seçme ve kullanma zorluğu olarak tanımlanabilir. Profesyonel düğün fotoğrafçısı olmak isteyenler öncelikle çekim yapacakları mekanı görmeliler ve uygun arka planları belirlemeliler. Düğün salonunda yapılacak çekimler ile dış mekan çekimlerinde karmaşık bir arka plan kullanımı beğenilmeyecek fotoğraflar ortaya çıkarır.

  1. Çiftlerle İletişim Kuramamak

Düğün fotoğrafçısı olacak kişilerin öncelikli olarak insan ilişkilerinde başarılı olmaları gerekiyor. çekimler sırasında gelin ve damadı iyi anlamadan fotoğraf çekmenin hiçbir yararı olmuyor. Hem onları anlamak hem de isteklerini karşılamak için sabırlı ve özverili davranmak gerekiyor. Düğün fotoğrafçılığında iyi bir iletişim doğru sonuçlara götürüyor.

  1. Arızalarla Baş Edememek

Fotoğraf makineleri de her elektronik alet gibi bozulabilir. Dolayısıyla fotoğrafçıların biraz da makine tamirinden anlamaları gerekir. Düğün fotoğrafçılığına yeni başlayanlar kullandıkları makineyi yakından tanımıyorlarsa sorunları çözemeyebilirler ve çekimlerin iptaline kadar giden durumlarla karşılaşırlar.

  1. Neyi Çekeceğini Bilmemek

Düğün fotoğrafçıları mesleğe yeni başladıklarında sadece gelin ve damadı çekeceklerini düşünebilirler. Ancak her çekim projesinde aynı durum söz konusu olmayabilir. Dolayısıyla gelin ve damatla önceden konuşmalı ve fotoğraflamanızı istedikleri ziyaretçilerin ya da grupların listesini istemelisiniz. Listenizdeki herkesin fotoğrafını çekerek gelin ve damadın tepkilerinden de korunursunuz.

düğün fotoğrafçısı

  1. Grup Çekiminde Deneyimsizlik

Düğün fotoğrafı çekimleri sadece gelin ve damatla kalmıyor. Aileler ve arkadaşlar da işin içine giriyor. Amatör düğün fotoğrafçıları grupları toparlayıp fotoğraf çekmekte maalesef zorlanıyorlar. Düğün fotoğrafçılığı açısından zor bir durum olan grup çekimlerinde, kalabalık grupları kontrol etmek için fotoğrafçının kendine güvenmesi ve grubun ilgisini çekmesi gerekiyor.

  1. Ayrıntılara Önem Vermemek

Düğün fotoğrafçılığı zor bir meslek ve mesleğe yeni başlayanlar ayrıntıları kolayca yakalayamıyorlar. Sadece gelin ve damadın fotoğraflarını çekmek düğün fotoğrafçılığı olarak kabul edilmiyor maalesef. Gelinin hazırlanışını yakın çekim birkaç fotoğrafla anlatabilir, kadehlere içkilerin dolduruluşunu çekebilir, çiçekleri fotoğraflayabilirsiniz. Yaratıcı düşünerek amatör hatalara düşmezsiniz.

  1. Fotoğrafları JPEG Formatında Çekmek

Düğün fotoğrafçılığına yeni başlayanların düştüğü hatalardan sonuncusu da fotoğrafları JPEG formatında çekmektir. Düğün çekimlerinde fotoğrafların RAW formatında çekilmesi gerekir. Böylece daha rahat düzeltilir.

Düğün fotoğrafçılığına yeni başlayanların yaptığı bu hatalardan bazılarına sizler de düşeceksiniz. Ancak olması gereken bu hatalardan hemen kurtulmanız ve alanınızda profesyonelleşmek için kendinizi geliştirmenizdir. Düğün fotoğrafçılığı eğitimi sayesinde bu hatalardan daha hızlı kurtulabilirsiniz…

BİLET AL TAMAMLANAN EĞİTİMLER BİZE ULAŞIN